Cinsellikten Soğumak, Tiksinme

Cinsellikten Soğumak ; Cinsel ilişkilerden soğuma, seks den iğrenme ve cinsellikte tiksinti şeklinde görülen soruna cinsel tiksinti bozukluğu denir. Böyle bir şikayeti olan kişilerde cinsel isteksizlik görülür. Bu sebeple  cinselliğe karşı isteksizlik, karamsarlık, nefret ve istememe duygularını besler.

cinsellik tiksinme
cinsellik tiksinme

Cinsellikten tiksinme, kişi yada çiftin ilişki esnasında zorluklara yol açan cinsel isteklerinde ve fantezilerde azalmadır. Cinsellikten uzaklaşma ve tiksinmenin birçok nedene bağlı olabilir.  Bazen bu duruma fiziksel sorunlar neden olurken, bazen de psikolojik sorunlar neden olmaktadır.

Cinsellikten tiksinme aslında isteksizlik olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsel sorunlarda psikoterapistlere başvurmanın en sık görülen nedenidir. Hatta cinsel problemlerin  yüzde 60 bu konuyla ilgilidir. Ülkemizde bu konu bir sorun olarak karşımızdadır. Bunun en büyük nedeni cinsellik hakkında bilgi eksikliği veya yanlış bilgilenmelerdir. Birçok birey cinselliği ergenlik döneminde arkadaşlarından edinmektedir. İşte en büyük sorun arkadaşların bilgi düzeyi de  kendilerinin ki kadardır. Bu durumda eksik ve yanlış öğrenme doğaldır. Bununla birlikte; cinsel isteksizlik genel olarak bir kader gibi algılanmakta, çift kendi arasında bu konuyu konuşmaktan uzak durmaktadır. En çok yanlış bilgi; erkekler her zaman isteklidir ve kadınların cinsel isteğinin olması ayıp olmasıdır.

Ülkemizde Cinsellik

Dünyada da ülkemizde her beş kişiden biri cinsel isteksizlik problemini yaşıyor.  İstatistiklere göre  kadınlar erkeklere göre daha fazla cinsellikten  soğumuş durumdadırlar. Amerika’da yapılan bir araştırmada erkeklerin % 17’i kadınların ise % 35’si cinsellikten soğumuş durumdalar. Elbette bu durum bizim ülkemizde de benzer ve belki de bayanlar açısından durum daha da kötüdür.

Cinsellikten soğumanın fiziksel yani bedensel nedenleri vardır bunlar; kalp hastalığı, şeker hastalığı, tansiyon problemleri gibi yaşam boyu süren hastalıklar, menopoz, kanserler, kullanılan ilaçlar ve hormonsal sorunlardır. Ülkemizde fiziksel  sorunlarda cinsellik, ne yazık ki doktorlarla  konuşulmamakta, utanılmaktadır  ve bunu  ayıp olarak  görmektedirler, bu konuda neler yapılabileceği araştırılmamaktadır.  Zaten ciddi bir fiziksel  hastalığı olan kişinin bunu dert etmesi tuhaf karşılanmaktadır. Oysaki cinsellik yaşam boyudur.

Cinsellikten soğuma daha çok psikolojik kökenlidir.

Kadınlarda cinsellikten soğumanın nedenleri:

– Menopoz
– Mastürbasyon yapmama
– Vajinusmus (Birleşememe)
– Hamilelikte cinsellik konusunda yanlış bilgiler
– Emzirme
– Sözel şiddet
– Fiziksel şiddet
– Suçluluk duyguları
– Cinsellikte eşe itaat algısı
– Cinsel taciz ve tecavüzler
– Cinsel konuda bilgi yetersizliği
– Cinsel konularda istekli gözükürse, bunun başka anlamlar çekilmesi kaygısı
– Aldatılma
– Ön sevişme süresinin kısalığı
– Kendi bedeniyle ilgili beğenilme kaygısı
– Orgazm olamama
– Depresyon
– Evlilikte uyumsuzluk
– Hamile kalma korkusu
– Yeterince duygusallık yaşayamama
– Erkeğin kadın cinselliği konusunda bilgisizliği
– Cinsel istekleri konusunda kendi ifade edememesi
– Cinselliğin başlatılmasını erkekten bekleme
– Olumsuz yaşanan ilk deneyim

Erkeklerde cinsel istekte azalma nedenleri:

Azalmış cinsel istek

– Sertleşme sorunu
– Erken boşalma
– Evlilik sorunları
– Ağır ve uzun çalışma saatleri
– Bilgi eksikliği
– Partnerinin isteksizliği
– Aldatma
– Eşinin dışında başka kadınlarla cinsellik
– Olumsuz yaşanan ilk deneyim
– Ekonomik sorunlar
– Depresyon
– Cinsellikte başarılı olamama korkusu
– Yaşlılık
– Gizli eşcinsellik

Cinsel isteksizlik artık kolaylıkla çözümlenebilecek bir sorun. Ancak kişilerin bu konunun üzerine düşmeleri gerekmektedir. Bu konularda profesyonel yardım almak sorunun üstesinden gelebilmenin en önemli yoludur.

Yorum yapın