COVID-19: Aşı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk COVID-19 aşılarının gelişi, önümüzdeki daha iyi günler için heyecan, umut ve beklentiyi ateşledi. Ancak COVID-19 aşısının bu ölümcül pandemiyi yavaşlatması için, sürü bağışıklığına ulaşması için yeteri kadarımızın aşıya ihtiyacı var. Bu nedenle, henüz yaptırmadıysanız aşı olmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

COVID-19 Aşımı Nasıl Alabilirim?

Moderna, Pfizer ve Johnson & Johnson aşıları ile yaygın aşılama mevcuttur. 12 yaş üstü herkes aşısını yaptırabilir. Pfizer aşısı, FDA tarafından 16 yaş ve üzerindekilerde onaylanmıştır ve 12 ila 15 yaşındakilerde acil kullanım için yetkilendirilmiştir. Moderna ve Johnson & Johnson aşıları, 18 yaş ve üstü için onaylanmıştır.

Delta varyantı vakalarındaki son artışla birlikte, virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için hepimiz önemli önlemler almaya devam etmeliyiz. Bu, maske takmayı, ellerinizi sık sık yıkamayı ve dezenfekte etmeyi, sosyal mesafeyi ve toplantıları sınırlamayı içerebilir.

Cleveland Clinic, Pfizer aşısının dozlarını almaya devam ediyor ve tüm lokasyonlarımızda 12 yaş ve üzeri kişilere aşı sunuyor. Bir Cleveland Clinic aşı merkezine gelen 18 yaşından küçüklere, aşıyı alabilmek için bir ebeveyni veya vasisinin eşlik etmesi veya ebeveynlerinden veya vasisinden yazılı izin almaları gerekir.

Belirli yerlerde, birinci basamak sağlık hizmeti ziyareti planlanıyorsanız, randevunuz sırasında size bir COVID-19 aşısı önerilebilir.

 

Yorum yapın